Jedna z klientek zapytała mnie, co to znaczy komuś ufać. Chciała wiedzieć, jak powinna zareagować, gdy bliska osoba – np. mąż – jest nieuczciwa, nie liczy się z innymi lub ma romans. Zastanawiała się, czy można odbudować zaufanie do kogoś, na kim bardzo się zawiodło.

Czym jest zaufanie? Jest przekonaniem o szczerości osoby, której ufasz, że będzie ci wierna, dotrzyma obietnic i przyrzeczeń, nie ujawni przekazanych sekretów. Zaś przede wszystkim, że cię nie porzuci.

Zaufanie wymaga realistycznego spojrzenia na ludzi z dopuszczeniem możliwości, że w czymś cię zawiodą. Powinno więc być połączone z gotowością do przebaczenia i najlepiej rozwija się w atmosferze akceptacji i miłości.

Nie ma magicznego automatu, który po wrzuceniu monety, wydaje puszkę z zaufaniem. Ludzie są skomplikowani, mają swoje zranienia, lęki i porażki utrudniające budowanie zaufania i otwartość w relacjach z innymi. Ale mogą też się zmieniać i rozwijać ufność i prawdomówność w związku.

Dostosuj swoje oczekiwania

Ludzie są tylko ludźmi – słabymi i skłonnymi do zła. Gdy decydujesz się komuś zaufać, musi to być realistyczne. Zaufanie w relacjach rośnie z czasem. Spędzając z kimś czas, poznajesz go, lepiej się rozumiecie i stajecie się bardziej szczerymi wobec siebie. Zyskujesz wgląd w charakter, potrzeby, motywacje i lęki drugiego człowieka.

Kochaj bezwarunkowo – cierpliwie i życzliwie

Im częściej wyrażasz komuś miłość bezwarunkową, tym bardziej wyczuwa twoją akceptację, a to umacnia zaufanie. Druga osoba czuje się wtedy swobodniej, mogąc szczerze mówić o uczuciach i słabościach. Doświadczanie miłości bezwarunkowej buduje poczucie własnej wartości i łagodzi lęk przed odrzuceniem. Ktoś tak kochany może być bardziej autentyczny, mówiąc o swoich opiniach i porażkach. Skutkuje to wzrastającym zaufaniem – nie dlatego, że ktoś staje się doskonały, ale ponieważ szczerzej wyraża to, kim jest.

Miłość oparta na strachu jest warunkowa, tworzy atmosferę nieufności, nieuczciwości i niestabilności.

Miłość bezwarunkowa nie jest samolubna. Nie prowadzi zapisu krzywd. Kiedy miłość nie jest cierpliwa ani trwała – odmawia przebaczenia, jest wciąż czymś rozczarowana i oczekuje tego, co może pójść nie tak – powoduje lęk i szuka niedoskonałości w drugiej osobie.

Możemy mieć ograniczone zaufanie do tych, których dopiero stopniowo poznajemy. Mogą widzieć, że naprawdę nam na nich zależy, ale faktem jest, że każdy prędzej czy później nas w czymś zawiedzie. Taka po prostu jest rzeczywistość.

Oczywiście, gdy ktoś łamał złożone przyrzeczenia, był niewierny, kłamał lub był nieuczciwy w związku, powinien się zmienić. Możesz prosić parę razy o zmianę, możesz podjąć ryzyko budowania relacji od nowa. Jeśli jednak ktoś nie jest szczery w obietnicach zmiany, nadal kłamie i zdradza cię, musisz poważnie zastanowić się nad zakończeniem takiego związku.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy możesz skorzystać z Chrześcijańskich punktów poradnictwa. Adresy znajdziesz na stronie [Chrześcijańskie punkty poradnictwa]. Kraków [Poradnia Droga], Wrocław [Zosia i Tomek Lewandowscy], Warszawa [Centrum poradnictwa na Północy], [Chrześcijańskie Stowarzyszenie Psychologów].

Możesz też udać się do najbliższego ośrodka zdrowia psychicznego. Jeśli masz myśli samobójcze, zadzwoń pod numer 116 111 (dla dzieci i młodzieży) lub 800 70 2222 (dla dorosłych) lub zgłoś się do najbliższej poradni. Zawsze możesz zadzwonić na numer 112.

Przyjrzyj się również sobie

Nigdy nie osiągniesz doskonałości i dlatego prawdopodobnie też zawiedziesz w czymś ukochaną osobę. Możesz obiecywać, że nigdy nie powiesz niczego krzywdzącego, nigdy nie skłamiesz, nigdy nie będziesz przesadzać w ocenach czy reakcjach, zawsze będziesz dotrzymywać słowa. Ale ponieważ jesteś tylko człowiekiem, to nie spełnisz tych obietnic i będziesz zawodzić innych. W każdym związku powstają zranienia. Dlatego wszyscy musimy wciąż uczyć się przebaczać i przyznawać do winy, gdyż właśnie gotowość do pojednania połączona z duchem pokory dowiedzie głębi twojej miłości i oddania.

Aby dowiedzieć się więcej na temat walki o przebaczenie i zaufanie, przeczytaj: Dlaczego tak trudno przebaczyć?

Miłość, przebaczenie i oddanie są tak samo niezbędnymi składnikami zaufania w związku, jak uczciwość. Przebaczenie daje ci szansę, aby zacząć od nowa i zaufać skłonnej do upadków osobie. Miłość pomaga pielęgnować zaufanie. Oddanie i uczciwość w relacji zapewniają odpowiedzialność wobec siebie wzajemnie.

Wciel w życie te trzy wartości, a zobaczysz, jak wzrośnie poziom wzajemnego zaufania w twoich relacjach.




Autor artykułu: Lynette Hoy

Informacje o zdjęciu: Hernan Pinera