Strach sprawia, że trzymamy się w tyle. Przekonuje nas, że nigdy nie spełnimy marzeń, każe milczeć i oddziela nas od tych, których kochamy. Lęk ma niezrównaną zdolność do blokowania nas i ograniczania tego, czego jesteśmy skłonni spróbować. Sprawia, że nie żyjemy pełnią życia.

Rzeczy, których się boimy, mogą być różne, ale nasze reakcje są zazwyczaj takie same - pocą się nam dłonie, zasycha nam w ustach, czujemy skurcze w brzuchu. Jesteśmy gotowi zrobić wszystko byle tylko ten strach zniknął. Ile razy zdarzyło Ci się odrzucić jakąś okazję lub relację, ponieważ zbytnio bałeś się, by po nią sięgnąć?

Strach nie jest czymś złym. Istnieje dla naszej ochrony, jako wczesny sygnał ostrzegawczy. Jest jednak duża różnica między zdrowym strachem, który każe nam unikać prawdziwych niebezpieczeństw, a paraliżującym lękiem, który powstrzymuje nas od życia. Dr Henry Cloud, doradca i autor, w artykule "Przezwyciężanie strachu" zaleca kilka praktycznych kroków, które możemy podjąć, aby walczyć z kontrolującym nas lękiem: nawiązanie kontaktu z innymi, planowanie, uczenie się technik relaksacyjnych, rozwijanie życia duchowego i stawianie czoła lękom.

Kontakt z innymi

Wszystkie lęki, niezależnie od tego, jak duże czy małe, są gorsze, gdy stawiamy im czoła w pojedynkę. Znajdź osobę, z którą możesz podzielić się obawami lub napisz do mentora za pośrednictwem tej strony. Mamy tendencję, by nie przyznawać się do lęków, ponieważ boimy się, że ktoś źle o nas pomyśli, wyśmieje lub pogorszy sprawę. Znajdź kogoś, komu możesz zaufać, to może być terapeuta, ktoś z rodziny lub przyjaciel. Opowiedz o tym, co cię trapi. Osoby te mogą pomóc ci zobaczyć to, czego się boisz, w nowym świetle. Będą cię wspierać i zachęcać do podjęcia kroków w celu zmierzenia się z lękami.

Stwórz plan

Jeśli to nowa, niepewna sytuacja jest przyczyną twoich zmartwień, dr Cloud zaleca opracowanie planu - rutyny, która pozwoli ci uzyskać poczucie bezpieczeństwa. Jeśli ćwiczysz, ćwicz o tej samej porze każdego dnia; umów się na rozmowę z przyjacielem o tej samej porze każdego tygodnia. Rutynowe działania dają nam poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wiemy, czego się spodziewać. Jeśli przejmiesz kontrolę nad tym, nad czym możesz, da ci to dobrą pozycję wyjściową. Z tego miejsca będziesz mógł stawić czoła temu, czego nie możesz kontrolować.

Naucz się technik relaksacyjnych

Lęki, którym nie stawiamy barier, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli twoje lęki mają wpływ na zdrowie, to nauka niektórych technik relaksacyjnych może pomóc ci przygotować się fizycznie do wyzwania, które przed tobą stoi. Istnieje wiele zasobów online na ten temat. Spróbuj znaleźć technikę, która ci odpowiada.

Rozwijaj życie duchowe

W czasie kryzysu prawdy duchowe, które są niezmienne w każdych okolicznościach, są wielkim pocieszeniem. Dają nam poczucie bezpieczeństwa, są tym co znane, a co ważniejsze, są źródłem nadziei. Rozważ rozmowę na duchowe tematy, spróbuj czytać Biblię. Szczególnie Księga Psalmów przemawia do osób, które borykają się z trudnościami.

Staw czoła lękom

Wreszcie ostatnim krokiem jest faktyczne zmierzenie się ze swoimi lękami. Po pierwsze, należy zauważyć, że niekiedy strach jest zdrowy, a niektórych sytuacji dla własnego bezpieczeństwa należy unikać. Nie istnieją punkty przyznawane za zmierzenie się z trudną sytuacją. Jeśli jednak zagrożenie ma charakter bardziej psychiczny niż fizyczny, spojrzenie mu w twarz, uznanie granic naszej kontroli i znalezienie sposobu na wyjście z tej sytuacji może być pomocne.

Pamiętaj, że często najłatwiej jest to robić stopniowo. Jeśli twoim największym lękiem jest utrata dochodów lub zdrowia (a tak jest w przypadku większości z nas), zacznij od ustalenia budżetu lub zaplanowania zdrowszego stylu życia i stopniowo wprowadzaj zmiany w życie. Stawianie czoła lękom to proces. Pierwszym krokiem jest zawsze określenie, jak zmierzysz się z dzisiejszym dniem.




Autor artykułu: Claire Colvin

Informacje o zdjęciu: Benjamin Forman